METECH

Czyszczenie Rurek


JAK PRAWIDŁOWO CZYŚCIĆ RURKĘ?

Rurka tracheotomijna jest wykonana z blachy metalowej, co może sugerować, że jest bardzo wytrzymała. Jednak blacha z jakiej jest wykonana ma grubość zaledwie 0,4 mm, a srebrna powłoka ma grubość 15 um. Mamy zatem do czynienia z niezwykle cienkimi i delikatnymi blaszkami, które łatwo uszkodzić mechanicznie. Dlatego kluczową sprawą przy użytkowaniu metalowej rurki jest sposób jej czyszczenia.

Użytkownicy rurek wiedzą, że wewnątrz rurki gromadzą się wydzieliny, które w należy bezwzględnie usuwać. Jak tego dokonać? Niezaschniętą wydzielinę najlepiej wypłukać strumieniem wody, ile tylko można. Trudniej jest gdy wydzielina przyschnie – wtedy trzeba rurkę namoczyć i również płukać w celu usunięcia wydzieliny. Pozostałości, które nie dają się wypłukać, należy usunąć mechanicznie – i tu jest meritum sprawy:

DO CZYSZCZENIA RUREK NIE WOLNO UŻYWAĆ TWARDYCH SZCZOTEK, METALOWYCH WYCIORÓW, PAST CIERNYCH I INNYCH AGRESYWNYCH ŚRODKÓW!

Spowoduje to prędzej czy później zniszczenie rurki. Na ogół prędzej.

Do czyszczenia rurki używamy szczotki z naturalnego włosia, np. takiej jaka znajduje się w ofercie naszej firmy, lub podobnej. Ważne jest, by była wykonana z materiału miękkiego lub mięknącego pod wpływem wilgoci, który nie uszkodzi delikatnej powłoki srebrnej.

Równie ważną sprawą jest kształt szczoteczki do czyszczenia rurki. Najczęściej wraz z rurką kupowane są w naszej firmie szczotki z naturalnego włosia, podobne do szczotek do mycia butelek. Włosie umocowane jest na skręconym drucie. I tu jest druga, niezwykle ważna sprawa:

SZCZOTKA MUSI BYĆ WYGIĘTA DOKŁADNIE TAK JAK RURKA!

JAKIEKOLWIEK TARCIE DRUTU PO POWIERZCHNI RURKI JEST ABSOLUTNIE NIEDOPUSZCZALNE!

Drut ocierający się choćby w minimalnym stopniu o rurkę bardzo szybko spowoduje uszkodzenie powłoki srebrnej, a następnie pokancerowanie blachy rurki wewnętrznej. Takie uszkodzenia blachy to najczęściej różnej wielkości zadziory na końcu rurki, aż do przetarcia blachy na wylot. Zadzior następnie rysuje blachę rurki zewnętrznej i w krótkim czasie mamy rurkę nienadającą się do użytku, a nawet niemożliwą do naprawy.

Do czyszczenia używamy więc delikatnej szczoteczki, odpowiednio wygiętej:



Można również używać różnego rodzaju delikatnych czyścideł (bawełnianych lub innych), uważamy jednak przy wprowadzaniu takiego materiału do środka rurki.

Jeśli rurka pociemniała na zewnątrz lub ma jakieś plamki, można czyścić ją delikatnie miękką ściereczką albo zastosować czyszczenie chemiczne opisane w innym miejscu na tej stronie.

Odpowiednio czyszczona rurka może służyć nawet kilka lat!